National Medals

NameGradeYear of BirthMoberly member sinceMoberly Judo Club BJA National MedalsNo of National Medals
Alexander, Kelly

1st Dan

1990

2002

C Band Bronze 2005
D Band Bronze 2007
National Junior Team Bronze 2006
National Junior Team Gold 2007

4
Alexander, Ramone

1st Dan

1994

2002

A Band Gold 2004
A Band Silver 2005
B Band Silver 2006
B Band Silver 2007
D Band Gold 2011
D Band Silver 2012
D Band Gold Jan 2013
National Junior Team Gold 2006
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Silver 2013
National Senior Team Bronze 2012
National Cadet Team Gold 2010

13

Almond, Ed

1st Dan

1994

2009

National Cadet Team Gold 2010
D Band Bronze 2011
2
Almond, Oliver

1st Kyu

2005

2013

A Band Gold 2016
Pre Cadet Gold 2018
Cadet Bronze 2019
3
Almond, Tommy

1st Dan19972009B Band Bronze 2010
C Band Bronze Dec 2013
2
Anthony, Sharon

19851998D Band Bronze 2002

1
Atherton, Robert

9th Mon19942003A Band Bronze 2004
A Band Gold 2005
2
Bandon, Brandon

1st Dan19962006A Band Gold 2007
B Band Silver 2008
B Band Gold 2009
C Band Gold 2010
C Band Silver 2011
National Junior Team Bronze 2014
6
Bryan, Mark

1st Kyu19851998C Band Bronze 2000

1
Butler, Jordan

1st Dan19942008National Cadet Team Gold 2010
D Band Bronze 2011
2
Bougoffa, Ali

17th Mon20062011A Band Bronze 2016
Pre Cadet Silver 2018
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
3
Bougoffa, Omar

1st dan20052011A Band Gold 2014
A Band Gold 2015
B Band Bronze 2016
Pre Cadet Silver 2017
Cadet Gold 2018
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
6
Caprice, Ethan

1st Dan19902005National Junior Team Bronze 2007

1
Carter-Allen, Ella

1st Dan19931998B Band Silver 2006
C Band Gold 2007
National Junior Team Gold 2007
3
Carter-Allen, Isaac

1st Kyu19931998A Band Silver 2003
A Band Gold 2004
B Band Bronze 2005
B Band Bronze 2006
National Junior Team Gold 2005
National Junior Team Gold 2006
National Junior Team Bronze 2007
7
Castello, Alex
3rd Dan19682011Masters Bronze 2014
1
Chambers, Kamal

1st Kyu20042010A Band Silver 2015
Pre Cadet Gold 2017
Pre-Cadet Team Gold 2017
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
4
Chambers, Kyle

1st Kyu20042010B Band Bronze 2016
Pre Cadet Silver 2017
Minors/Pre-Cadet Team Gold 2017
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
4
Clarke-Harewood, Kyle

2nd Dan19942001A Band Gold 2004
A Band Gold 2005
B Band Gold 2006
B Band Gold 2007
C Band Gold 2008
D Band Silver 2010
D Band Silver 2012
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Gold 2009
National Cadet Team Gold 2010
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Bronze 2014
National Senior Team Bronze 2014
13
Clarke-Harewood, Tyrell

1st Dan19942001A Band Bronze 2005
B Band Gold 2006
D Band Bronze 2011
D Band Bronze 2012
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Bronze 2012
6
Cleary-Aska, Rhianna

10th Mon20002009A Band Silver 2012
A Band Gold Dec 2013
2
Conroy, Adam

1st Dan19922003A Band Bronze 2003
B Band Bronze 2005
C Band Silver 2006
C Band Bronze 2007
D Band Gold 2008
D Band Gold 2009
D Band Gold 2010
National Junior Team Gold 2005
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Gold 2009
10
Conroy, Tara

1st Dan19882003C Band Silver 2003

1
Cook, Neill

1st Kyu19872000C Band Bronze 2002

1
Dawkins, Janine

1st Kyu19881998C Band Silver 2002

1
Dawkins, Dinari

1st Dan20032008B Band Silver 2016
D Band Bronze 2019
National Team Gold 2016
Minors/Pre-Cadet Team Gold 2017
4
Davin, Kieran

1st Dan19962009B Band Gold 2009
C Band Bronze 2010
C Band Bronze Jan 2013
National Junior Team Gold 2009
National Cadet Team Gold 2010
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Bronze 2014
7
Denys, Liston

2nd Dan19622011Masters Bronze 2014
Masters Bronze2015
Masters Bronze 2016
Masters Bronze 2017
4
Ellis, Dominique

15th Mon19921997A Band Gold 2002
A Band Gold 2003
B Band Bronze 2004
B Band Silver 2005
4
Franklin, Liam

19902003B Band Bronze 2003

1
Galvin, Luke

8th Mon2010A Band Bronze 2010

1
Goodkind, Max

1st Dan20002009National Junior Team Silver 2013
National Junior Team Silver 2015
2
Graham, Winfield

3rd Dan19702010Masters Gold 2013
Masters Gold 2015
Masters Gold 2016
3
Haughey, Jordan

1st Kyu19962012National Junior Team Bronze 2014

1
Hyman, Cardell

1st Dan19902001A Band Gold 2001
B Band Gold 2002
B Band Gold 2003
C Band Silver 2004
National Junior Team Gold 2002
National Junior Team Gold 2003
6
Jayne, John

3rd Dan19972005A Band Gold 2007
A Band Gold 2008
B Band Gold 2009
B Band Gold 2010
C Band Gold 2011
C Band Gold 2012
C Band Gold Jan 2013
C Band Gold Dec 2013
D Band Bronze Jan 2013
D Band Gold Dec 2013
D Band Gold 2014
11
Kaslo, Richard
3rd Dan19702010Masters Bronze 2014
1
King, Lucy

1st Dan19992012B Band Silver 2012
B Band Gold Jan 2013
C Band Bronze Dec 2013
C Band Bronze 2014
C Band Bronze 2015
5
Khovansky, Arseniy
1st Kyu20002015C Band Gold 2016
1
Lawrence, Siobhan

12th Mon19912000A Band Gold 2002
B Band Bronze 2004
C Band Silver 2006
National Junior Team Silver 2004
National Junior Team Bronze 2005
National Junior Team Bronze 2006
National Junior Team Gold 2007
7
Logan, David

1st Dan19902003A Band Gold 2003
B Band Bronze 2005
C Band Silver 2007
D Band Bronze 2008
D Band Gold 2009
D Band Silver 2010
National Junior Team Gold 2009
National Senior Team Bronze 2014
8
Logan, Tyrese

2nd Dan19992012Cadet/Junior Team Bronze 2017

1
Mathurin, Dominick

1st Kyu19932006C Band Bronze 2008
National Junior Team Gold 2009
National Junior Team Bronze 2010
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Silver 2013
5
McCarthy, Ross

10th Mon19962004A Band Gold 2006
A Band Bronze 2007
2
McKenzie, Ashley

2nd Dan19892001B Band Bronze 2001
B Band Gold 2002
C Band Gold 2003
National Junior Team Gold 2002
National Junior Team Gold 2003
5
Mensa, Archibald

1st Dan19891997A Band Gold 2000
B Band Bronze 2001
B Band Gold 2002
C Band Bronze 2003
C Band Gold 2004
National Junior Team Gold 2002
National Junior Team Gold 2005
National Junior Team Gold 2006
8
Mensa, Daniel

1st Dan20032010A Band Silver 2014
National Team Siver 2015
National Pre-Cadet Team Gold 2016
Minors/Pre-Cadet Team Gold 2017
4
Morgan, Reece

1st Kyu19942005B Band Bronze 2006
B Band Silver 2007
C Band Bronze 2008
National Junior Team Gold 2006
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Gold 2009
6
Nadarasa, Kaniseya

17th Mon19892003National Junior Team Silver 2004

1
Nadarasa, Suganiya

12th Mon19922003A Band Silver 2003
B Band Silver 2005
2
Nicholson, Lucy

1st Kyu19891998A Band Bronze 2000
B Band Silver 2002
C Band Gold 2003
National Junior Team Silver 2002
4
O’Neal-Narciss, Corey

2nd Kyu20052013Pre-Cadet Bronze 2018
1
O’Neal-Marshall, Reuel

2nd Dan20002013National Cadet/Junior Team Bronze 2017

1
Perkins, Scott

2nd Dan19822012Masters Bronze 2018

1
Perote-Veras, Liam

16th Mon20052011A Band Bronze 2016

1
Perote-Veras, Luan

1st Kyu20042011Pre-Cadet Bronze 2017
1
Perote-Veras, Luca

10th Mon20072011Minors Silver 2018
Pre-Cadet Bronze 2019
2
Ramdhny, Reshma

1st Dan19891998A Band Silver 2000

1
Redhai, Siamak

1st Dan19892000C Band Silver 2004

1
Rowles, Liam

1st Dan19962008B Band Bronze 2009
C Band Silver 2011
2
Rothwell, Sinead

1st Dan19881997A Band Silver 1999
B Band Bronze 2000
B Band Gold 2001
C Band Silver 2002
C Band Silver 2003
D Band Bronze 2004
D Band Gold 2005
Youth u19 Gold 2002
Youth u19 Gold 2003
Youth u19 Bronze 2004
Youth u19 Gold 2005
Youth u19 Gold 2006
National Junior Team Silver 2004
National Junior Team Bronze 2005
National Senior Team Gold 2004
National Senior Team Bronze 2005
16
Townshend, Anna

1st Kyu20022011B Band Gold 2015

1
Smith, Demi

1st Dan19912001B Band Gold 2003

1
Turner, Aaron

1st Dan19922004B Band Silver 2004
B Band Gold 2005
C Band Gold 2006
C Band Bronze 2007
National Junior Team Gold 2005
5
Watson, Travis

10th Mon19911997A Band Silver 2001

1
Will, Dominic

2nd Dan2008Masters Bronze 2017

1
NameGradeYear of BirthMoberly member sinceMoberly Judo Club BJA National Medals
Alexander, Kelly

1st Dan

1990

2002

C Band Bronze 2005
D Band Bronze 2007
National Junior Team Bronze 2006
National Junior Team Gold 2007

Alexander, Ramone

1st Dan

1994

2002

A Band Gold 2004
A Band Silver 2005
B Band Silver 2006
B Band Silver 2007
D Band Gold 2011
D Band Silver 2012
D Band Gold Jan 2013
National Junior Team Gold 2006
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Silver 2013
National Senior Team Bronze 2012
National Cadet Team Gold 2010

Almond, Ed

1st Dan

1994

2009

National Cadet Team Gold 2010
D Band Bronze 2011
Almond, Oliver

1st Kyu

2005

2013

A Band Gold 2016
Pre Cadet Gold 2018
Cadet Bronze 2019
Almond, Tommy

1st Dan19972009B Band Bronze 2010
C Band Bronze Dec 2013
Anthony, Sharon

19851998D Band Bronze 2002

Atherton, Robert

9th Mon19942003A Band Bronze 2004
A Band Gold 2005
Bandon, Brandon

1st Dan19962006A Band Gold 2007
B Band Silver 2008
B Band Gold 2009
C Band Gold 2010
C Band Silver 2011
National Junior Team Bronze 2014
Bryan, Mark

1st Kyu19851998C Band Bronze 2000

Butler, Jordan

1st Dan19942008National Cadet Team Gold 2010
D Band Bronze 2011
Bougoffa, Ali

17th Mon20062011A Band Bronze 2016
Pre Cadet Silver 2018
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
Bougoffa, Omar

1st dan20052011A Band Gold 2014
A Band Gold 2015
B Band Bronze 2016
Pre Cadet Silver 2017
Cadet Gold 2018
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
Caprice, Ethan

1st Dan19902005National Junior Team Bronze 2007

Carter-Allen, Ella

1st Dan19931998B Band Silver 2006
C Band Gold 2007
National Junior Team Gold 2007
Carter-Allen, Isaac

1st Kyu19931998A Band Silver 2003
A Band Gold 2004
B Band Bronze 2005
B Band Bronze 2006
National Junior Team Gold 2005
National Junior Team Gold 2006
National Junior Team Bronze 2007
Castello, Alex
3rd Dan19682011Masters Bronze 2014
Chambers, Kamal

1st Kyu20042010A Band Silver 2015
Pre Cadet Gold 2017
Pre-Cadet Team Gold 2017
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
Chambers, Kyle

1st Kyu20042010B Band Bronze 2016
Pre Cadet Silver 2017
Minors/Pre-Cadet Team Gold 2017
Minors/Pre Cadet Team Gold 2018
Clarke-Harewood, Kyle

2nd Dan19942001A Band Gold 2004
A Band Gold 2005
B Band Gold 2006
B Band Gold 2007
C Band Gold 2008
D Band Silver 2010
D Band Silver 2012
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Gold 2009
National Cadet Team Gold 2010
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Bronze 2014
National Senior Team Bronze 2014
Clarke-Harewood, Tyrell

1st Dan19942001A Band Bronze 2005
B Band Gold 2006
D Band Bronze 2011
D Band Bronze 2012
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Bronze 2012
Cleary-Aska, Rhianna

10th Mon20002009A Band Silver 2012
A Band Gold Dec 2013
Conroy, Adam

1st Dan19922003A Band Bronze 2003
B Band Bronze 2005
C Band Silver 2006
C Band Bronze 2007
D Band Gold 2008
D Band Gold 2009
D Band Gold 2010
National Junior Team Gold 2005
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Gold 2009
Conroy, Tara

1st Dan19882003C Band Silver 2003

Cook, Neill

1st Kyu19872000C Band Bronze 2002

Dawkins, Janine

1st Kyu19881998C Band Silver 2002

Dawkins, Dinari

1st Dan20032008B Band Silver 2016
D Band Bronze 2019
National Team Gold 2016
Minors/Pre-Cadet Team Gold 2017
Davin, Kieran

1st Dan19962009B Band Gold 2009
C Band Bronze 2010
C Band Bronze Jan 2013
National Junior Team Gold 2009
National Cadet Team Gold 2010
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Bronze 2014
Denys, Liston

2nd Dan19622011Masters Bronze 2014
Masters Bronze2015
Masters Bronze 2016
Masters Bronze 2017
Ellis, Dominique

15th Mon19921997A Band Gold 2002
A Band Gold 2003
B Band Bronze 2004
B Band Silver 2005
Franklin, Liam

19902003B Band Bronze 2003

Galvin, Luke

8th Mon2010A Band Bronze 2010

Goodkind, Max

1st Dan20002009National Junior Team Silver 2013
National Junior Team Silver 2015
Graham, Winfield

3rd Dan19702010Masters Gold 2013
Masters Gold 2015
Masters Gold 2016
Haughey, Jordan

1st Kyu19962012National Junior Team Bronze 2014

Hyman, Cardell

1st Dan19902001A Band Gold 2001
B Band Gold 2002
B Band Gold 2003
C Band Silver 2004
National Junior Team Gold 2002
National Junior Team Gold 2003
Jayne, John

3rd Dan19972005A Band Gold 2007
A Band Gold 2008
B Band Gold 2009
B Band Gold 2010
C Band Gold 2011
C Band Gold 2012
C Band Gold Jan 2013
C Band Gold Dec 2013
D Band Bronze Jan 2013
D Band Gold Dec 2013
D Band Gold 2014
Kaslo, Richard
3rd Dan19702010Masters Bronze 2014
King, Lucy

1st Dan19992012B Band Silver 2012
B Band Gold Jan 2013
C Band Bronze Dec 2013
C Band Bronze 2014
C Band Bronze 2015
Khovansky, Arseniy
1st Kyu20002015C Band Gold 2016
Lawrence, Siobhan

12th Mon19912000A Band Gold 2002
B Band Bronze 2004
C Band Silver 2006
National Junior Team Silver 2004
National Junior Team Bronze 2005
National Junior Team Bronze 2006
National Junior Team Gold 2007
Logan, David

1st Dan19902003A Band Gold 2003
B Band Bronze 2005
C Band Silver 2007
D Band Bronze 2008
D Band Gold 2009
D Band Silver 2010
National Junior Team Gold 2009
National Senior Team Bronze 2014
Logan, Tyrese

2nd Dan19992012Cadet/Junior Team Bronze 2017

Mathurin, Dominick

1st Kyu19932006C Band Bronze 2008
National Junior Team Gold 2009
National Junior Team Bronze 2010
National Junior Team Bronze 2012
National Junior Team Silver 2013
McCarthy, Ross

10th Mon19962004A Band Gold 2006
A Band Bronze 2007
McKenzie, Ashley

2nd Dan19892001B Band Bronze 2001
B Band Gold 2002
C Band Gold 2003
National Junior Team Gold 2002
National Junior Team Gold 2003
Mensa, Archibald

1st Dan19891997A Band Gold 2000
B Band Bronze 2001
B Band Gold 2002
C Band Bronze 2003
C Band Gold 2004
National Junior Team Gold 2002
National Junior Team Gold 2005
National Junior Team Gold 2006
Mensa, Daniel

1st Dan20032010A Band Silver 2014
National Team Siver 2015
National Pre-Cadet Team Gold 2016
Minors/Pre-Cadet Team Gold 2017
Morgan, Reece

1st Kyu19942005B Band Bronze 2006
B Band Silver 2007
C Band Bronze 2008
National Junior Team Gold 2006
National Junior Team Bronze 2007
National Junior Team Gold 2009
Nadarasa, Kaniseya

17th Mon19892003National Junior Team Silver 2004

Nadarasa, Suganiya

12th Mon19922003A Band Silver 2003
B Band Silver 2005
Nicholson, Lucy

1st Kyu19891998A Band Bronze 2000
B Band Silver 2002
C Band Gold 2003
National Junior Team Silver 2002
O’Neal-Narciss, Corey

2nd Kyu20052013Pre-Cadet Bronze 2018
O’Neal-Marshall, Reuel

2nd Dan20002013National Cadet/Junior Team Bronze 2017

Perkins, Scott

2nd Dan19822012Masters Bronze 2018

Perote-Veras, Liam

16th Mon20052011A Band Bronze 2016

Perote-Veras, Luan

1st Kyu20042011Pre-Cadet Bronze 2017
Perote-Veras, Luca

10th Mon20072011Minors Silver 2018
Pre-Cadet Bronze 2019
Ramdhny, Reshma

1st Dan19891998A Band Silver 2000

Redhai, Siamak

1st Dan19892000C Band Silver 2004

Rowles, Liam

1st Dan19962008B Band Bronze 2009
C Band Silver 2011
Rothwell, Sinead

1st Dan19881997A Band Silver 1999
B Band Bronze 2000
B Band Gold 2001
C Band Silver 2002
C Band Silver 2003
D Band Bronze 2004
D Band Gold 2005
Youth u19 Gold 2002
Youth u19 Gold 2003
Youth u19 Bronze 2004
Youth u19 Gold 2005
Youth u19 Gold 2006
National Junior Team Silver 2004
National Junior Team Bronze 2005
National Senior Team Gold 2004
National Senior Team Bronze 2005
Townshend, Anna

1st Kyu20022011B Band Gold 2015

Smith, Demi

1st Dan19912001B Band Gold 2003

Turner, Aaron

1st Dan19922004B Band Silver 2004
B Band Gold 2005
C Band Gold 2006
C Band Bronze 2007
National Junior Team Gold 2005
Watson, Travis

10th Mon19911997A Band Silver 2001

Will, Dominic

2nd Dan2008Masters Bronze 2017

Top